Odezwa!

Dlaczego mówimy wprost: Zrzuć się? Bo nie dajemy rady inaczej. Opiekujemy się domkiem i lubimy to. To wyjątkowe miejsce w Warszawie, chcemy by mógł on i jego ogród służyć każdemu i pracujemy nad tym każdego dnia. Traktujemy ten ogród jako zaopiekowane oddolnie miejsce publiczne. Utrzymanie domku w stanie jakim jest wyzwaniem - które przekłada się wprost na godziny pracy.

Jesteśmy wolontariuszami – z drobnych darowizn zbieramy jako tako na podstawowe domkowe opłaty. Resztę robimy sami – remonty, zmiany, rozwiązania, naprawy. Od tego nie chcemy uciec. Bycie opiekunem takieeeego domku to wysiłek i po to tu przyszliśmy.

Najwięcej godzin to sprzątanie. Toaleta na poważnie, łazienka, mop, ściereczka, wosk do konserwacji drewna, czasem umyć okna, wyrzucić śmieci, fuj, brudne śmietniki, starczy tej listy – choć wiemy, że jest dużo dłuższa. Chcemy to drastycznie ograniczyć. Nie godzimy się, aby być wolontariuszami w tej sprawie. Nie chcemy wolontarystycznie (na końcu po kimś) tyle sprzątać. Chcemy tu robić społeczne rzeczy, a nie walki z odkurzaczem.

Chcemy zatrudnić osobę. Taką która raz w tygodniu sprzątnie porządnie domek. Profesjonalną. Z godnym wynagrodzeniem. Mówimy: Szkoda, ale nie dostajemy żadnych dofinansowań i grantów, daleka od masowej grupa życzliwych ludzi (np. Patronite, dziękujemy!) pomaga nam. Policzyliśmy to – w ciągu ostatnich kilku miesięcy - domek był przez Was wykorzystywany przez 162 godziny w miesiącu. [to tyle jest godzin oddolnego, społecznego życia domku w każdym miesiącu! godzin jakiegoś dobra!] Wynagrodzenie, podatki, ubezpieczenia, ppk!... więc wychodzi, że to 15 zł za godzinę korzystania z domku.

To nie tak, że przestajemy zakładać, że każdy zostawia po sobie domek tak jak powinien wyglądać magiczny domek fiński w samym centrum miasta :). Codzienne sprzątanie to już ponad nasze wspólne budżety.

Możecie pomóc bardziej niż tylko w sprzątaniu. Dla tych – propozycja – możecie się zrzucić na sprzątanie+, czyli udział w całościowym koszcie utrzymania domku. Tutaj dzieląc przed godziny kiedy domek aktywnie działa - jesteśmy przy 35 zł za godzinę korzystania z domku.

Będziemy mieli też więcej automatyzacji. Bo pilnowanie kalendarza i pytań "czy jest wolne 1 kwietnia?" chcemy też sobie oszczędzić – aby robić tu coś więcej w tym czasie. Tuned!

Jeśli automaty nie dadzą rady – ogarniemy to, poprzestawiamy coś i skorygujemy. Jak nie ma akurat kasy, a Wasze działanie jest ważne – też będzie OK. Pisać – domek@panstwomiasto.pl. Otwartość to też elastyczność – wiemy, że możecie mieć specyficzne oczekiwania i będzie miło razem to poustawiać.

Klucze! Do domku ma dziś klucze ponad 180 osób. To przegięcie. Zresetowaliśmy system. Upewniajcie się zawsze czy macie. Mail – wyżej.

Domkowe reguły

Domek jest udostępniany każdej inicjatywie, osobie, organizacji, ruchowi - która chce w nim realizować rzeczy mieszczące się w szeroko rozumianym pojęciu “dobra wspólnego”. Mogą się w tym mieścić publiczne wydarzenia, ale też zamknięte szkolenia czy spotkania. Domek nie jest udostępniany na cele prywatne - nie zorganizujesz tu urodzin - czy swoich czy swojego dziecka. 

Na co możesz liczyć i z czego możesz korzystać podczas wizyty w domku? W pokoju warsztatowym znajdziesz rzutnik, flipchart z mazakami i papierem ekran projekcyjny cztery składane stoły (do używania tylko w środku!) oraz 12 krzeseł (podobnie). W salonie możesz skorzystać ze stołu oraz foteli. Jest tam też niewielka biblioteczka. Znajdziesz tez koce które możesz wykorzystac ogrodzie. na zewnętrznej ścianie domku wisi 18 leżaków - możesz nich korzystać. W kuchni możecie swobodnie korzystać z ekspresu ciśnieniowego do kawy, z herbaty, czajnika oraz kuchenki mikrofalowej. Są tu wielorazowe naczynia – kubki, miseczki, sztućce w znacznych ilościach. W domku obwiązuje zasada – zero naczyń jednorazowych. 

Kończysz? Zostaw domek taki, jaki zastała_e_oś albo tak, jakbyś chciał_a_o go odebrać. Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić przestrzeń uporządkowaną i czystą, jednak ważne abyś (jako każdy korzystający z domku) również posprzątał_a_o.

  • Nie zostawiaj w domku jedzenia. Bardzo staramy się, aby w naszym domku miłe lokalne szczury nie znalazły dogodnej stołówki. Jeśli coś Ci zostało – możesz to zostawić w jadłodzielni przy domku Solatorium (3/9)
  • Nie ruszaj proszę pieca oraz grzejnika bez uzgodnienia, szczególnie gdy jest włączony. Dbamy o to, aby zawsze w środku było ciepło – na ile pozwalają nam na to warunki finansowe. Sprawdź, czy szyba i dopływ powietrza nie są zablokowane czymś i czy nic nie leży na piecu 
  • Ważne też jest wyrzucanie śmieci. Nawet jak Ty “wyprodukowała_e_oś” ich mało - jeśli widzisz, że jakiś śmietnik jest przepełniony, wyrzuć je proszę i załóż nowy worek (na pewno go znajdziesz, są nad śmietnikami). 
  • Jeśli brakuje papieru toaletowego, to uzupełnij proszę - zapasy powinny się znajdować w opisanej szafie w kuchni.
  • Nie wynoś żółtych krzeseł do ogrodu, mycie ich nóg z ziemi jest mordęgą
  • W ogrodzie możesz korzytsać z leżakow powieszonych na bocznej ścianie na zewnątrz domku. Proszę odłóż je tam!
  • Na całym osiedlu Jazdów obowiązuje wypracowany przez społeczność regulamin. Jego skrót wisi wewnątrz domku przy drzwiach wejściowych. Co jest w nim w praktyce działania najważniejsze? W ogrodzie nie używamy głośników. Jeśli myslisz o jakiejkolwiek muzyce w domku czy ogrodzie - nim go zarezerwujesz skontaktuj się z nami (domek@panstwomiasto.pl). To miejsce dla natury. Plus samochody - o tym dalej

W łazience wychodząc sprawdź czy: 

  • jest założony papier toaletowy
  • nie ma brudu (muszla, deska, umywalka, podłoga) 
  • kosz nie jest przepełniony 

Na koniec: 

  • sprawdź, czy wszystkie okna oraz drzwi do ogrodu są zamknięte
  • czy wszystkie drzwi wewnętrzne są otwarte (warunek skutecznego grzania domku)
  • zgaś wszystkie światła w środku 
  • umyj podłogę jeśli jest taka potrzeba (wiadro pod blatem w kuchni, płyn pod zlewem w kuchni, mop w przedsionku, jak jest mokro jest to konieczne po każdym użyciu domku - no chyba że zdejmujecie buty)
  • opróżnij zmywarkę jeśli w środku są czyste rzeczy, włóż swoje naczynia - jak jest pełna włącz ją (tabletki w szafce pod zlewem kuchennym)
  • jeśli jest taka potrzeba odkurz dywan w sali warsztatowej i wycieraczki przy wejściu (odkurzacz pod schodami)

Na ulicy Jazdów obowiązuje zakaz ruchu samochodowego. Nie można w nią wjeżdżać ani tym bardziej parkować na terenie osiedla. Zdecydowanie oczekujemy od naszych gości przestrzegania tej zasady – przyjeżdżajcie rowerami, komunikacją miejską – jeśli musicie przyjechać samochodem - zostawcie go poza osiedlem.

Za pomocą sytemu rezerwacyjnego udostępniamy domek w sposób zautomatyzowany na kameralne wydarzenia, szkolenia, warsztaty, spotkania aktywistów. Jeśli myślisz o mniej kameralnym czy głośniejszym wydarzeniu - nim zarezerwujesz domek skontaktuj się z nami pisząc na adres domek@panstwomiasto.pl.

Jeśli chcesz podejrzeć kalendarz "zajętości" domku w aplikacji Google - kliknij!

Mapa i kontakty

Państwomiasto

  • Dane kontaktowe

  • Adres

    ul. Jazdów 3/12
    00-467 Warszawa
  • Godziny otwarcia

    Poniedziałek:
    08:00 - 23:00
    Wtorek:
    08:00 - 23:00
    Środa:
    08:00 - 23:00
    Czwartek:
    08:00 - 23:00
    Piątek:
    08:00 - 23:00
    Sobota:
    08:00 - 23:00
    Niedziela:
    08:00 - 23:00

Regulamin

1. Organizatorem oraz podmiotem odpowiedzialnym za działanie Państwomiasto jest Stowarzyszenie Panstwomiasto zarejestrowane w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Śródmieścia pod numerem KRS 0000101654, z siedzibą w Warszawie przy ulicy Jazdów 3/12, posługujące się numerem NIP 8971876845 oraz REGON 385654269.

2. Domek fiński Państwomiasto na Jazdowie rezerwuje się za pośrednictwem systemu rezerwacyjnego na stronie panstwomiasto.bookero.pl.

3. Wypełnienie formularza jest równoznaczne z rezerwacją przestrzeni po uiszczeniu opłaty rezerwacyjnej za pośrednictwem operatorów płatności – payU, PayPal (o ile jest wymagana).

4. Nie ma możliwości dokonywania rezerwacji telefonicznie, mailowo albo bezpośrednio w domku.

5. Rezerwacje można w każdej chwili anulować korzystając z funkcjonalności systemu rezerwacyjnego. W przypadku anulowania rezerwacji na co najmniej 48 godzin przed jej rozpoczęciem możliwy jest zwrot opłaty rezerwacyjnej pomniejszonej o koszty prowizji operatora płatności. Stanowi to realizację art. 38 ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta.

6. Faktury są wystawiane automatycznie na podstawie danych wskazanych w formularzu rejestracyjnym i wysyłane na wskazany podczas rezerwacji adres e-mail.

7. Opłata rezerwacyjna jest formą partycypacji w kosztach i wysiłku utrzymania Państwomiasta. Jeśli preferujesz uczestnictwo w tych kosztach np. przez bezpośrednie wykonanie konkretnych prac związanych z bieżącym utrzymaniem przestrzeni prosimy o kontakt na minimum 7 dni przed planowanym terminem rezerwacji na adres e-mail: kontakt@panstwomiasto.pl. W takiej sytuacji opłata rezerwacyjna będzie zwracana, po potrąceniu opłaty manipulacyjnej operatora płatności. Wykonanie uzgodnionych prac związanych z utrzymaniem Państwomiasta musi odbyć się w ciągu 14 dni od zakończenia rezerwacji. 

8. Określając czas rezerwacji prosimy pamiętać o czasie przeznaczonym na sprzątnięcie. Pomieszczenie zostawiamy po zakończeniu rezerwacji czyste i z wyposażeniem pozostawionym w zastany sposób. Wychodząc zawsze wyłącz światła, zamknij okna w lokalu i zamknij starannie drzwi wejściowe. Jeśli w lokalu są wciąż inne osoby - upewnij się, że mają klucz i zamkną lokal wychodząc.

9. Ponosisz odpowiedzialność za szkody powstałe z Twojej winy. Jeśli coś się stało – daj znać, na pewno dojdziemy do porozumienia.

10. Wysokość opłat rezerwacyjnych oraz sytuacje w których nie są one pobierane określa polityka udostępniania lokalu udostępniona na stronie.

11. Dokonanie rezerwacji związane jest z podaniem w formularzu danych osobowych. Zapewniamy, że dane są należycie chronione, a zakres danych, które zbieramy jest minimalny.

a. Przetwarzamy dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE,  
b. Podstawą przetwarzania przez nas danych osobowych jest  prawnie uzasadniony interes administratora [art. 6 ust. 1 lit. f)] – polegający na konieczności dokumentowania i rozliczania działań projektowych i statutowych oraz działaniach informacyjnych realizowanych poprzez wysyłkę informacji o wydarzeniach,
c. Bezpośrednim administratorem danych osobowych związanych z procesem rezerwacji jest Stowarzyszenie Państwomiasto,
d. Dane nie są udostępniane innym odbiorcom lub podmiotom,
e. Każdy użytkownik Państwomiasta posiada prawo do: żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych osobowych oraz do wniesienia skargi do organu nadzorczego - Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
f. Dane osobowe nie podlegają zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu.

12. Jeśli zaistnieją zastrzeżenia dotyczące jakości wykonania usługi świadczonej przez podmiot klient może żądać zwrotu całości lub części kwoty uiszczonej tytułem wynagrodzenia. Podmiot jako drogę składania takiej reklamacji wskazuje adres e-mail domek@panstwomiasto.pl. Czas rozpatrzenia reklamacji nie może być dłuższy niż 14 dni, zaś klient może ją przesłać nie poźniej niż 6 miesięcy po dacie wykonania usługi.